Kursen är stängd och deltagarna har nu endast läsbehörighet.
Välkommen till en webbinarieserie i två delar om läs- och skrivsvårigheter. Den består av ett inspelat och ett direktsänt webbinarium.Under webbinarieserien får du ökad kunskap om vad som kan orsaka läs- och skrivsvårigheter och hur du kan utforma anpassningar och stöd i undervisningen.
Innehåll:
Del 1 av webbinarieserien ger dig grundläggande kunskaper inom området och är gemensam för deltagare med inriktning mot årskurs F–3, 4–6, 7–9 och gymnasiet. Del 1 är ett inspelat webbinarium som du själv tar del av när du vill, under tiden fram till del 2. Du kommer att få en länk till inspelningen under veckan före webbinarieseriens start.
Del 2 fokuserar på årskurs 4–6 och det är ett webbinarium som sänds direkt. Det kommer då att finnas möjlighet att ställa frågor till föreläsarna.
Du kan delta i webbinarieserien individuellt eller tillsammans med andra i din verksamhet, men tänk på att anmälan görs enskilt. Seriens delar bygger på varandra och vi rekommenderar att du deltar vid båda tillfällena.
Kerstin Norell Helmsjö, Malin Jönsson, Evelinn Fagerberg, Ylva Schön
Webbinarieserien vänder sig till lärare, speciallärare och specialpedagoger.
Webbinarieserien ger deltagaren ökade kunskaper om orsaker till, och pedagogiska konsekvenser av, läs- och skrivsvårigheter samt kännedom om evidensbaserad läs- och skrivundervisning på grupp- och individnivå.
Läs- och skrivsvårigheter/Dyslexi
Upplysningar om innehåll: Evelinn Fagerberg, evelinn.fagerberg@spsm.se, 010-473 54 38 Kerstin Norell Helmsjö, kerstin.norell-helmsjo@spsm.se, 010-473 53 80
Supportärenden: Kontakt med support
Till toppen