Fortbildning
Tillbaka

Att undervisa elev med blindhet i bildämnet

Aktivitets ID:
392213
Tid:
11 mars - 21 maj 2025
Plats:
SPSM Fortbildning
Typ av aktivitet:
Nätbaserad kurs
Målgrupp:
Lärare
Sista anmälningsdag:
2025-03-07
Platser kvar:
2
Pris:
Ingen avgift

Observera att det är försent att anmäla sig till denna aktivitet eftersom sista anmälningsdag har passerat!

Beskrivning

Välkommen till en kurs där du får kunskaper om undervisningssituationen för elev med blindhet i ämnet bild!

I kursen få du grundkunskaper kring att möta elever med blindhet i skolan samt om anpassningar i bildämnet när en elev i gruppen har blindhet.

Kursen är riktad till dig som är lärare eller lärare tillsammans med resursperson i ämnet bild. Kursen omfattar 5 timmars självstudier samt 4 digitala träffar. Självstudierna ger dig en grund om blindhet och förslag på material i bildämnet, Dessa genomför du innan kursens första digitala möte. I de digitala mötena ligger betoningen på bildämnet.

De digitala mötena är utformade som "Workshops" och bygger på föreläsningar, övningar med bindel, diskussioner och erfarenhetsutbyte. Vi går igenom anpassningar av bilder och kursplanen i bild med fokus på kompenserande sinnen. 

Vi samtalar även om betyg och bedömning samt digitala verktyg. Några enkla uppgifter att utföra på egen hand tillkommer. Beräknad kurstid är 18 timmar.

Digitala möten via Zoom:

Tisdag   1 april kl. 13.00 – 16.00

Torsdag 3 april kl. 14.00 – 16.15

Onsdag 9 april kl. 13.30 – 16.00

Onsdag 21 maj   kl. 13.00 – 16.00

Självstudier:

             Från den 11 mars – 1 april, cirka 5 timar.

Självstudierna består av text och filmer som du kommer åt med inloggningen, som du får eller har fått tidigare från SPSM Fortbildning.

En del av de grundläggande självstudierna "Studiepaket blindhet" cirka 4 timmar kan du komma åt redan nu via länken https://www.spsm.se/studiepaket-blindhet/

"Studiepaket blindhet" kan även utföras gemensamt i arbetslaget.

Strax innan det första digitala mötet kommer du att få ett kuvert med övningar och ögonbindel via posten till din arbetsplats, det tar du med dig till första digitala mötet. Du behöver även ta med dig lera, ett osett föremål och ritbräda (utförligare beskrivning på kurssidan vid kursstart), för att kunna genomföra bindelövningar.

Läs igenom på kurssidan vid kursstart vad du behöver förbereda till de digitala livemötena.

Mer om synnedsättning finns på  SPSM:s Webbplats:   https://www.spsm.se/funktionsnedsattningar/synnedsattning/

Ledare

Anneli Embe

Målgruppsbeskrivning

Lärare och resursperson i grund- och gymnasieskolan som undervisar punktskriftsläsande elev i ämnet bild.

Syfte

Öka den specialpedagogiska kompetensen kring elever med blindhet i bildämnet med fokus på en tillgänglig lärmiljö.

Mål

Efter genomgången kurs ska du som lärare ha fått:

  • ämnesspecifik kunskap och metodik med betoning på kompenserande sinnen i bildämnet
  • övergripande kunskap om blindhet och dess konsekvenser i undervisningssituationen
  • förståelse för omgivningsfaktorers betydelser för aktivitet, delaktighet, lärande och bedömning

Funktionsnedsättning

Synnedsättning

Upplysningar

Upplysningar om innehåll:
Anneli Embe, Anneli.Embe@spsm.se, 010-473 51 96

Supportärenden:
Kontakt med support