Fortbildning
Tillbaka

Att möta elever med autism i årskurs 7-9 samt gymnasiet

Aktivitets ID:
392630
Tid:
20 mars 2025, kl 14:00 - 16:00
Tid:
3 april 2025, kl 14:00 - 16:00
Typ av aktivitet:
Webbinarium
Målgrupp:
Lärare, Specialpedagog Speciallärare, Barn- och elevhälsopersonal
Sista anmälningsdag:
2025-03-12
Platser kvar:
3
Pris:
Ingen avgift

Observera att det är försent att anmäla sig till denna aktivitet eftersom sista anmälningsdag har passerat!

Beskrivning

Välkommen till en grundläggande webbinarieserie på generell nivå om funktionsnedsättningen autism. Serien ges i två delar. Genom föreläsning, film och möjlighet till reflektion får du som arbetar i skolan ökad kunskap om autism och dess pedagogiska konsekvenser samt hur anpassningar och stöd i lärmiljön kan utformas.

Det första webbinarietillfället är gemensamt för deltagare med inriktning mot förskola, årskurs F-6 och fritidshem samt 7-9 och gymnasiet. Det andra tillfället fokuserar på årskurs 7-9 och gymnasiet.

Innehåll:

  • Autism och pedagogiska konsekvenser
  • Flickor och autism
  • Kartläggning och relationens betydelse
  • Elevperspektiv och betydelsen av elevers delaktighet
  • Stödjande strukturer i social, fysisk och pedagogisk lärmiljö

Du kan ta del av vår webbinarieserie individuellt eller tillsammans med andra i din verksamhet som en del i ett kollegialt lärande, men anmälan görs enskilt av varje deltagare. Seriens delar bygger på varandra och vi rekommenderar att du deltar vid båda tillfällena för att få bästa nytta av innehållet.

Medverkande

Sara Hägerström, Marie Nilsson, Sofia Serneke, Lina Sandström

Målgruppsbeskrivning

Webbinarieserien vänder sig till dig arbetar i årskurs 7-9 samt gymnasiet och möter elever autism.

Mål

Efter avslutad webbinarieserie har du som deltagare:

- grundläggande kunskap om autism och dess pedagogiska konsekvenser.

- grundläggande kunskap om pedagogiska strategier för att göra lärmiljön tillgänglig för elever med autism.

Funktionsnedsättning

Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar

Upplysningar

Upplysningar om innehåll:
Sara Hägerström, sara.hagerstrom@spsm.se, 0104736145
Sofia Serneke, sofia.serneke@spsm.se, 010-473 52 78

Supportärenden:
Kontakt med support

Övrigt

  • Kontrollera så att du anger rätt mejladress vid anmälan, du kommer att få en länk till webbinariet via mejl. Anmälan görs enskilt även om du tänker delta tillsammans med kollegor.
  • Behöver du skriv- eller teckenspråkstolk anger du detta i din anmälan, och då behöver vi din anmälan två veckor före sändning.
  • Vi använder videokonferenssystemet Zoom Webinar. Under webbinariet får du bäst ljud om du använder headset eller andra hörlurar.
  • Har du frågor om din anmälan, ditt konto i SPSM:s kursplattform eller behöver hjälp att logga in där kontaktar du fortbildning.spsm.se/support/
  • Behöver du hjälp med din utrustning eller får tekniska problem kontaktar du din egen it-support.