Fortbildning
Tillbaka

Två kursplaner i samma klassrum

Aktivitets ID:
401720
Tid:
15 april 2026, kl 13:00 - 16:00
Tid:
22 april 2026, kl 09:00 - 12:00
Typ av aktivitet:
Webbinarium
Målgrupp:
Rektor, Lärare, Specialpedagog Speciallärare
Sista anmälningsdag:
2026-04-10
Platser kvar:
78
Pris:
Ingen avgift

När du skapar ett konto eller anmäler dig till en kurs kommer Specialpedagogiska skolmyndigheten att behandla dina personuppgifter. Uppgift om namn och kontaktuppgifter, såsom e-post, telefonnummer och adress, behandlas för att vi ska kunna tillhandahålla användarkonton och administrera vår kursverksamhet. Den rättsliga grunden för behandlingen är avtal och allmänt intresse. Uppgifter om din profession, arbetsplats samt i vilken kommun du är verksam behandlas i syfte att följa upp och utvärdera vår utbildningsverksamhet. Den rättsliga grunden för behandlingen är allmänt intresse.

Om du angivit att du har särskilda behov i samband med fysiska möten eller deltagande i andra aktiviteter, kommer vi att behandla känsliga personuppgifter. Uppgifter om hälsa behandlas för att kunna tillgodose behovet av specialkost och annan anpassning, t.ex. behov av teckenspråkstolk, punktskrift eller annat hjälpmedel vid deltagande i utbildningen. I de fall du angivit att du har behov av tolk på annat modersmål än svenska behandlar vi uppgifter om tolkspråk. Uppgift om tolkspråk kan tillsammans med andra uppgifter i vissa fall avslöja en persons etniska ursprung och därmed utgöra känsliga personuppgifter. Den rättsliga grunden för behandlingen är viktigt allmänt intresse.

Dina personuppgifter sparas så länge du har ett aktivt konto. Om du inte varit inloggad på ditt konto under de senaste tre åren kommer ditt konto att raderas.

Följ länken för att läsa mer om hur Specialpedagogiska skolmyndigheten behandlar personuppgifter (här länkar man till den allmänna informationen som finns på externwebben).

https://www.spsm.se/om-oss/om-webbplatsen/information-om-behandling-av-personuppgifter/

Anmäl

Har du redan inloggningsuppgifter från SPSM Fortbildning?
Det går snabbare och enklare att anmäla om du loggar in. Dessutom samlas de aktiviteter du deltar i på ett ställe. Så att du kan överblicka vilka aktiviteter du deltagit i.

Logga in

Uppgifter om dig själv
Kontaktuppgifter
Uppgifter om mitt arbete
Uppgifter om min arbetsplats
Villkor för min egen medverkan i fysiska möten


När jag deltar i SPSMs aktiviteter behöver jag






Övrigt

Du måste godkänna Specialpedagogiska skolmyndighetens villkor för deltagande
Avbryt

Beskrivning

Webbinarieserien är uppdelad på två halvdagar med föreläsningar och en mellanliggande uppgift. Du kommer att få moduler med fördjupningar genom en webb-sida. Syftet med fortbildningen är att du får kunskap i att arbeta med två kursplaner i samma klassrum.

Innehåll:

  • Lgr22 och Lgra22
  • skapa pedagogiska planeringar
  • pedagogiska konsekvenser av intellektuell funktionsnedsättning
  • utredning och mottagande i anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola
  • pedagogiska strategier och lärverktyg
  • tillgängliga lärmiljöer, ledning och stimulans samt delaktighet
  • betyg och bedömning

Medverkande

Anna Eriksson, Annika Dahlman, Therese Lindahl

Målgruppsbeskrivning

Speciallärare, specialpedagog, lärare och rektor i grundskolan

Mål

Du har fått:

- kunskap i att undervisa elever som är mottagna i anpassad grundskola och som är integrerade i grundskolan.

 - kunskap om hur du genom att arbeta med pedagogiska planeringar kan skapa en tillgänglig undervisning anpassad efter elevernas behov och förutsättningar. 

Funktionsnedsättning

Intellektuell funktionsnedsättning

Upplysningar

Upplysningar om innehåll:
Anna Eriksson, anna.eriksson1@spsm.se, 010-473 58 99
Therese Lindahl, therese.lindahl@spsm.se, 010-473 54 26

Supportärenden:
Kontakt med support

Övrigt

Konferensen är digital, länk till ZOOM kommer att skickas ut två dagar innan. Webbinarieserien är uppbyggd på två halvdagar med en mellanliggande uppgift.