Beskrivning
TeachMeet för anpassade skolformer.
Idag kommer Karin Nilsson, postdoktor i Funktionsnedsättning och samhälle, legitimerad logoped, till TeachMeet och berättar om sitt forskningsfält: Läsning för personer med IF. Hon kommer att presentera och gå igenom aktuell forskning som utgår från hennes avhandling: https://liu.diva-portal.org/smash/get/diva2:1710875/FULLTEXT01.pdf
SPSM kommer att visa läromedel.
På TeachMeet får du och ditt arbetslag möjlighet att ta dela av forskning, aktuella nyheter, läromedel från SPSM och lärare som delar med sig av sin praktik samt med möjlighet till kollegialt lärande i smågrupper.
Program:
14.00 Välkomna och introduktion
14.10 - 14.30 Föreläsning
14.40 - 15.00 grupprum
15.00 - 15.15 Paus
SPSM-läromedel 10 minuter
Sammanfattning och frågor av dagen
16.00 Avslut och summering
16.15 Exit-ticket
Målgruppsbeskrivning
Webbinariet vänder sig till speciallärare, specialpedagoger, lärare och assistenter som är verksamma inom anpassad grundskola, anpassad gymnasieskola och komvux som anpassad utbildning.